Czy dieta keto może być wegetariańska lub wegańska?

Osoby, stosujące dietę ketogeniczną dobierają produkty tak, aby dziennie dostarczyć organizmowi odpowiednią wysoką ilość zdrowych tłuszczy i białka, a także niewielką ilość węglowodanów. W rezultacie na talerzach osób, będących na keto znajdziemy głównie tłuste ryby, mięso, jajka, boczek i warzywa. Dieta ketogeniczna w wyniku swoich założeń nazywana jest dietą niskowęglowodanową. Czy jest zatem szansa, aby weganie i wegetarianie mogli być na diecie keto? Sprawdzamy!

Krótka charakterystyka diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna opiera się na wysokiej kaloryce dostarczanej w postaci tłuszczy i białek, natomiast węglowodanów jest tak naprawdę „tyle, co kot napłakał”. Z tego względu dieta tego typu jest dietą węglowodanową. Mocno ucięte węglowodany i cukry pozwalają wejść organizmowi w tzw. stan ketozy. Organizm wytwarzający ketony czerpie energię z tłuszczy i białka, natomiast zazwyczaj to właśnie węglowodany i cukry dają energię w dłuższej czy krótszej perspektywie czasu.  W rezultacie osoby, będące na diecie ketogenicznej spożywają warzywa, tłuste ryby, owoce morza, jaja, mięso, a także inne produkty, które są źródłami tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Szybko można się zorientować, że założenia diety ketogenicznej gryzą się z założeniami wegetarianizmu i weganizmu. Ściślej, określając wegetarianie nie jedzą mięsa, a weganie omijają wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Czy zatem można wprowadzić założenia żywnościowe w diety wegetariańskiej i wegańskiej do diety ketogenicznej?

Wegetariańska wersja diety ketogenicznej – czy jest możliwa?

Jak najbardziej tak. Wegetariańska wersja diety ketogenicznej, gdzie z jadłospisu wykluczone są ryby i mięso jak najbardziej jest możliwa. Co więcej, takie połączenie tych dwóch nurtów dietetycznych jest możliwe do utrzymywania na dłużej. Wystarczy opierać dietę na wszelkich warzywach, czy jajkach, a także tłuszczach zwierzęcych w postaci masła czy masła klarowanego. Zwłaszcza ostatnie produkty potrafią podbić ogólną kalorykę, każdej potrawy i wypełnić założenia diety ketogenicznej, gdzie tłuszcze „grają pierwsze skrzypce”.

Wegańska wersja diety ketogenicznej – czy jest możliwa?

Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości: realizacja założeń diety ketogenicznej przez weganina może być niezwykle trudna. Wszystko przez to, że idea weganizmu wyklucza bardzo dużo produktów, które w diecie ketogenicznej paradoksalnie są źródłami tłuszczów i białka. Mowa tutaj nie tylko o rybach i mięsie, lecz także o wszelkich produktach pochodzenia zwierzęcego tj. jajka czy ser. Komponując jadłospis, pamiętając o założeniach weganizmu i diety ketogenicznej może się okazać, że nie mamy ciekawych alternatyw i przepisów, przez co dieta może stać się monotonna. W rezultacie może być potrzebna szeroka suplementacja. Jednak stosowanie diety ketogenicznej przez weganina nie jest nie możliwe, lecz z pewnością połączenie w indywidualnej diecie założeń diety wegańskiej i ketogenicznej będzie wyzwaniem. W skomponowaniu bezpiecznej i zbilansowanej diety może pomóc wykwalifikowany dietetyk ze strony dietetykzpolecenia.pl.