Na czym polega dieta keto?

W ostatnim czasie dieta ketogeniczna zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jest to bowiem nie tylko świetny sposób na odchudzanie, utrzymanie wagi czy zrzucenie tylko kilku nadprogramowych kilogramów, ale również przede wszystkim sposób na wiele różnych schorzeń, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dieta keto to w głównej mierze dieta eliminacyjna, która polega na jak największym ograniczeniu węglowodanów.

Spis treści:

  1. Na czym polega dieta ketogeniczna?
  2. Co można jeść na diecie ketogenicznej?
  3. Jakie zalety może mieć taka dieta?
  4. Czy ta dieta ma przeciwwskazania?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Każda z diet ma swoje specjalne wytyczne. Jedną z najważniejszych zasad diety ketogenicznej jest to, aby ograniczyć węglowodany do absolutnego minimum. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu u osób, które przebywają na diecie ketogenicznej, w pierwszej kolejności dochodzi do pozyskiwania energii z tłuszczy a nie z glukozy. W ten sposób spalić można nadmierną tkankę tłuszczową. W przypadku tej diety szacuje się, że węglowodany powinny stanowić jedynie około 10% codziennego żywienia.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Kolejnym bardzo ważnym pytaniem, które od razu się nasuwa, jest w takim razie to dotyczące tego, co tak naprawdę można jeść, będąc na diecie ketogenicznej. Przede wszystkim sięgamy po produkty, które ograniczą węglowodany, aby rozwinąć stan ketozy, np. nieprzetworzone mięso, ryby, owoce morza, czy jajka. Zdecydowanie odradza się spożywanie makaronu czy ryżu. Jeśli chodzi o dozwolone warzywa to są to między innymi awokado, pomidory, zielone ogórki, szpinak, papryka.

Szukasz diety idealnie ułożonej do Twoich potrzeb? Koniecznie skorzystaj z naszego wsparcia!

Jakie zalety może mieć ta dieta?

Oczywiście w takim przypadku warto zastanowić się, jakie korzyści daje taki sposób odżywiania, a więc, jakie zalety ma ta dieta. Przede wszystkim ten sposób odżywiania może zmniejszać ryzyko pojawienia się cukrzycy, osłabiać migrenę i skracać jej częstotliwość, zredukować uczucie głodu a nawet zwiększyć ogólną wydolność organizmu.

Czy ta dieta ma przeciwskazania?

Każda dieta ma swoje przeciwwskazania i nie może być stosowana przez wszystkich. Każdy przypadek należy konsultować bezpośrednio ze swoim zaufanym lekarzem prowadzącym lub profesjonalnym dietetykiem.