Dieta dla cukrzyka

Odpowiednio dobrana indywidualnie dieta dla cukrzyka, jak najbardziej ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. To właśnie dzięki niej chorujący może poczuć się lepiej, a także zrzucić zbędne kilogramy, czy utrzymać wymarzoną formę. Okazuje się jednak, że aby zachować zdrowie oraz figurę, wcale nie trzeba podążać wytartymi schematami i kierować się ogólnie znanymi zaleceniami.

Dieta dla cukrzyka – o czym należy pamiętać?

Wiele osób uważa, że rezultaty może przynieść jedynie typowa dieta dla osób z cukrzycą, czyli taka, która zakłada skrupulatne kontrolowanie ilości cukru w spożywanych potrawach oraz przestrzeganie spożywania pięciu posiłków dziennie. Właśnie tak do tej pory wyglądały najczęstsze zalecenia dla osób z cukrzycą. Co jednak, gdyby całkowicie odejść od tych standardów, a dietę cukrzyka całkowicie postawić na głowie? Tym samym zerwać z ograniczeniami, notowaniem składników w potrawach oraz pilnowaniem stałych godzin posiłków, co przecież dla wielu osób może być męczące i znacznie ograniczające.

Dieta dla cukrzyków, czyli co może jeść cukrzyk?

Dieta dla cukrzyków nie musi być jednak nudna i wyczerpująca. Nie trzeba przez cały czas dbać o to, aby posiłków była odpowiednia ilość i, aby spożywane były one w równych odstępach czasowych. To właśnie ta kwestia dla wielu chorych jest prawdziwą zmorą, a mimo to wielu dietetyków wciąż ją praktykuje. Przy cukrzycy, jak najbardziej można sięgać po ulubione produkty, czyli chociażby ryby bogate w kwasy omega 3 i 6, warzywa, czy owoce. Dieta cukrzyka może być bogata także w kwasy jednonienasycone, czyli na przykład oliwki czy oliwa z oliwek. Podstawą są jednak urozmaicone posiłki, które przecież nie muszą powtarzać się każdego dnia, ani stricte przestrzegać zalecanej piramidy żywieniowej. Zamiast każdego cukrzyka traktować jedynie na podstawie jego choroby, warto przyjrzeć mu się indywidualnie i na tej podstawie rozpisać odpowiednią dietę.

Dietetyk dla cukrzyka – czy warto z niego skorzystać?

Wiele osób z cukrzycą naturalnie zastanawia się nad tym, czy dietetyk dla cukrzyka będzie odpowiednim wyborem. Z całą pewnością warto skorzystać z jego usług zawsze, wtedy gdy pojawiają się trudności z ułożeniem jadłospisu, problemami zdrowotnymi, czy nadwagą, która nie zmniejsza się, pomimo pozornego ograniczenia kalorii. Dietetyk na pewno podpowie, po jakie produkty można sięgać, a których zdecydowanie unikać. Taka porada może okazać się kluczowa zwłaszcza u osób, które dopiero dowiedziały się o chorobie i nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób dobierać potrawy lub mimo usilnych prób, nie tracą na wadze. Do dietetyka warto wybrać się także, wtedy gdy samopoczucie pogarsza się.